Zábřeh triumfoval v Polské sixes lize

Zábřeh triumfoval v Polské sixes lize

V nabitém prvním červnovém víkendu zaznamenal pro české barvy úspěch tým Highlanders Zábřeh. Vyhrál totiž Polskou sixes ligu, kde uspěl v konkurenci čtyř týmů ze země našich severních sousedů. Předseda klubu Roman Čech sází právě na šestkový lakros a vidí prostor dalšího rozvoje pro mladý moravský celek.

Polské sixes ligy se letos zúčastnilo pět týmů a odehrála se čtyři kola v různých polských městech. Kromě Highlanders Zábřeh se zapojily také celky Kraków Kings, Legion Katowice, Panthers Wrocław a Poznań Hussars. Hrálo se systémem dvakrát každý s každým a z výsledků vznikla konečná tabulka.

„Máme tým sixes a v Česku na jaře žádná soutěž v šestkovém lakrosu nebyla. Pro rozvoj týmu je potřeba, abychom nějakou soutěž hráli a naštěstí se naskytla příležitost v Polsku,“ vysvětluje krok nastupovat v zahraničí Roman Čech.

Highlanders hned na úvod prohráli v prodloužení s Panthers, pak už ale zaváhali jen jednou, a to ve vyrovnaném duelu s Kings. Dalších šest zápasů vyhráli, a to včetně odvet se zmíněnými dvěma soupeři. Celkově nasbírali třináct bodů s parádním skóre 150:85. Michal Kičmer byl vyhlášen nejlepším brankářem ligy a Jakub Holinka byl druhým v kategorii MVP. Vévodil také produktivitě svého týmu, když nasbíral 30 kanadských bodů za 21 gólů a devět asistencí.

„Soutěž nám dala spoustu zkušeností a nabyli jsme postupně sebevědomí, které nám v prvních kolech chybělo. Při vstupu do soutěže jsme neměli výsledkové ambice, takže nás celkem pobavilo, když nám dopředu bylo řečeno, že jde o polský šampionát, takže se z pochopitelných důvodů nemůžeme stát polskými šampiony. Z nečekaného vítězství máme velkou radost, ale nepřeceňujeme ho. Kvalita týmů nebyla na takové úrovni jako špička loňské Evropské sixes ligy. Ale ukázalo nám to, že se posouváme správným směrem,“ vysvětluje Čech.

Ten vede tým, který je složen převážně z mladých hráčů od šestnácti do dvaceti let. Mnozí hrají obouruční lakros relativně krátce. „Dává nám to velký prostor k dalšímu růstu. Minimálně do olympiády 2028 vnímáme sixes jako jedinou rozumnou cestu, jak tým udržet a dále rozvíjet. Šestkový lakros je nenáročný na hřiště i počet hráčů a začátečníci v něm mají více prostoru. Přitom je rychlý, dynamický i divácky atraktivní. Pro rozšíření lakrosu do nových lokalit ideální,“ líčí zkušený lakrosový hráč i funkcionář.

Na podzim už by se Zábřeh rád zúčastnil znovu sixes ligy v Česku. Zvlášť, když v listopadu bude hrát česká reprezentace na prvním mistrovství Evropy v sixes ve Španělsku. „Naší snahou je hrát sixes celoročně. Pokud tedy soutěž v nějakém období nebude, budeme se snažit ji iniciovat nebo alespoň organizovat nějaké turnaje. Co se týče ME, myslím, že je super, že díky plánované lize budou mít trenéři možnost vidět hráče při této variantě lakrosu a vybrat tak nejlepší tým,“ dodává Čech.

Foto: Marek Stor/ShutterLax