Čtyři čeští rozhodčí míří na ženská mistrovství světa

Čtyři čeští rozhodčí míří na ženská mistrovství světa

Letní světové šampionáty ve fieldlakrosu žen budou mít české zastoupení mezi rozhodčími. Na MS druhé divize v polské Wrocławi budou pískat Lenka Pešková, Bohdan Hollmann a Lucie Růžková. Na elitním šampionátu v japonském Tokiu se představí Pavel Urban, Pešková zde navíc bude v roli vzdělavatelky. Všichni čtyři si považují další šance ukázat se na mezinárodní scéně.

MS druhé divize se bude hrát v Polsku od 11. do 18. července a zúčastní se ho dvanáct ženských reprezentací. Ve dvacetičlenné nominaci rozhodčích jsou i tři čeští s mezinárodní licencí. Všichni už mají za sebou mnoho velkých turnajů.

„Na mezinárodním poli se jako rozhodčí pohybuji od roku 2008. Letošní mistrovství světa pro mě bude devátou vrcholnou akcí, které se zúčastním. Přesto, nebo právě proto, budu i tentokrát odjíždět s pocitem vděku, zadostiučinění a mírné nervozity,“ říká k výzvě v Polsku Bohdan Hollmann.

Růžková má na velkých akcích ráda setkávání s kolegy z Evropy i jiných kontinentů. Také jejich pohled na lakros a sdílení emocí a zážitků. „Účast na mistrovství světa zahrnuje pro rozhodčí hodně práce, která není vidět. Vždy mě ale posouvá, ukazuje nové perspektivy a srovnává rozhodování na jednu celosvětovou úroveň. Těším se i na týmy a zajímavé zápasy,“ zmiňuje Růžková.

Pešková zažije náročné léto, protože se ve Wrocławi představí na hřišti a prakticky okamžitě zamíří do Tokia, kde bude v roli vzdělavatelky. „Lakros mi za více než 25 let dal neuvěřitelné množství zážitků, přátelství i příležitostí. Letos budu mít tu čest reprezentovat Česko na dvou mistrovstvích světa. Mám obrovskou radost, že mohu být součástí akcí nejvyšší světové úrovně a zároveň pomáhat rozvíjet další generaci rozhodčích. Nejvíc se ale těším na lidi, protože právě díky nim je pro mě lakros už tolik let srdeční záležitost,“ uvádí Pešková.

V Japonsku, kde se hraje od 24. 7. do 2. 8., bude přímo na hřišti kromě české ženské reprezentace také český zástupce z řad rozhodčích. Pro Urbana jde už o třetí mistrovství světa dospělých. Opět jde o výběr dvaceti sudích, i když se v Tokiu představí 16 elitních zemí.

„Jsem velmi poctěn, že jsem byl vybrán jako rozhodčí na mistrovství světa v Japonsku. Jsem jediný muž z celkově dvaceti vybraných a jeden ze dvou, kteří do Tokia míří z Evropy. Těším se na skvělé zápasy těch nejlepších hráček a zemí na světě. Budu hrdě reprezentovat Česko na té nejvyšší úrovni. Zároveň se těším na skvělé kolegyně z různých kontinentů, od kterých se mohu učit a inspirovat, stejně jako od zkušených vzdělavatelů,“ dodává Urban.

Všichni rozhodčí museli splnit kromě fyzických a pravidlových testů také rozsáhlá online školení v režii World Lacrosse.

Text: redakce / Foto: ČŽL